Strona g³ówna Kontakt Mapa strony Kana³ RSS





Celebrator - imprezy fanów Depeche Mode





ARCHIWUM - WYWIADY
Wywiad z Martinem L. Gore
 Magazyn DJ (nr 31 - 16.01.1999)
"Depeche Mode reprezentują najdokładniejsze urzeczywistnienie współdziałania pomiędzy człowiekiem i maszyną" - tak powiedział DJ SHADOW, podczas gdy Tim Simenon z BOMB THE BASS, długoletni współpracownik DEPECHE MODE, podkreśla - "zawsze byłem fanem Daniela Miller'a (szef MUTE RECORDS), całej jego wizji, od FADA GADGET'a do SILICON TEENS. DEPECHE MODE stanowili część tego - byli pionierami popu elektronicznego.

Istotnie chwała temu. Ale z drugiej strony, rzadko opuszczała powszechna świadomość odkąd wkroczyli na szczyty z "Just Can't Get Enough" w 1981 (pomimo tego, że przedtem zrobili już dwa single). Kontynuowali nagrywanie hitów po dzień dzisiejszy, także z albumami "Violator" i "Ultra", które sprzedają się szeroko także w latch 90-tych. Nieźle jak na grupę z Basildon, która nagrała swój pierwszy album w trzy tygodnie w małym studio niedaleko BLACKFRAIRS, następnie przebrnęli przez erę NEW ROMANTIC, by stać się największymi dostarczycielami DARK-EDGED elektronicznego popu. Przetrzymali wczesne odejście Vince'a Ciarkę'a (utworzył YAZOO, a obecnie EARSURE) i ostatnie szeroko publikowane problemy nałogowe Dave'a. Tekściarz zespołu Martin Gore zgodził się na wywiad, podczas przygotowań grupy do ich ostatniego tournee, promującego ostatni album "The Singles 86 > 98". Martin był szczupły, zrelaksowany i zdrowo opalony:

Kiedy wystartowaliście po raz pierwszy, byliście bardziej pod wpływem muzyki pop, czy też tradycji elektronicznych kompozycji?

Martin Gore: Zawsze uważałem, ze większość dokonań KRAFTWERK'u za słuszny i awangardowy pop. Oni rzeczywiście wywarli na nas największy wpływ, oni dali nam pomysł, żeby wyjść kupić syntezatory i poeksperymentować. W tym samym czasie kiełkowała scena elektroniczna i my jakoś wchodziliśmy w jej skład. My lubiliśmy ciągle próbować czegoś nowego i teraz się tego wypieramy, ale muszę być uczciwy i powiem, że rzeczywiście graliśmy dość eksperymentalnie.

Z jakim wystartowaliście wyposażeniem?

Martin Gore: Naprawdę pierwszym syntezatorem jaki kupiłem, był YAMAHA CS5. On był monofoniczny, ale nie szkodzi był w porządku, bo mogłem grać tylko jednym palcem. Później był już BOSS - automat perkusyjny. Zanim weszliśmy do studia, by nagrać nasz pierwszy album, Vince kupił jeszcze JP4 i mieliśmy ARP - sekwencer. Daniel Miller posiadał także ARP 2600 i to były podstawowe rzeczy.

Czy twój pierwszy syntezator zmienił zupełnie spojrzenie na muzykę?

Martin Gore: Byliśmy zupełnie powaleni jego potencjałem i nagle zdaliśmy sobie sprawę z ograniczeń gitar. Więc w ciągu trzech tygodni od kupienia syntezatora, porzuciliśmy tradycyjne instrumenty i postawiliśmy wszystko na elektronikę. Śmieszną rzeczą było to, że zacząłem grać na gitarze w wieku 13 lat, a my od 1981 - 1986 byliśmy właściwie purystami elektroniki, więc to było dla mnie bardzo nienaturalne. I właściwie nigdy się do tego nie przyzwyczaiłem. Więc kiedy ostatecznie znowu zajęliśmy się gitarami, była to duża ulga. Byłem zadowolony, że przeszedłem przez tę purystyczną fazę, kiedy opieraliśmy się wyłącznie na syntezatorze, ale teraz ponownie zdaliśmy sobie sprawę z tego, ze nie powinniśmy się ograniczać, ponieważ jeśli gitara pasuje do pewnych partii to czemu jej nie wykorzystać.

Dzisiejsi puryści elektroniki mogą się z tobą nie zgodzić?

Martin Gore: Zapytaj ich czy ciÄ…gle byli by tacy sami w ciÄ…gu 15 lat.

Czy dostrzegasz zespół jako innowację muzyki?

Martin Gore: Zdecydowanie byliśmy jednym z pierwszych pionierów i faktem jest, ze wielu muzyków prezentujących różne formy muzyki cytuje nas i usiłuje pokazać, ze mieliśmy na nich wpływ. Byliśmy naśladowani przez tłum dance, a także tłum alternatywy, oraz co jest bardzo miłe powstał album ku naszej czci zatytułowany "For The Masses", który został zrobiony w bardzo tradycyjnym , rockowym formacie.

Jak się ma sława sukces i pieniądze do kreowania czegoś nowego?

Martin Gore: To bardzo trudne. Chciałbym myśleć, że to wszystko nie wpłynęło na mnie tak bardzo. Oczywiście mam na tyle luksusową pozycję, że nie muszę martwić się o pieniądze, więc mogę spędzać w studio tyle czasu ile chcę. Możemy być tam tak długo, dopóki nie uznamy, że końcowy rezultat jest w porządku.

Muzyka dance jest charakterystyczna od jej przerysowanego usposobienia, aż do rytmicznej szczegółowości. Podczas gdy dźwięk DEPECHE MODE jest pełniejszy, oraz bardziej melodyjny. Czy kiedykolwiek czuliście się bliżsi muzyce house, czy techno?

Martin Gore: Jestem już wyczerpany tymi wszystkimi rodzajami muzyki. Czasami wyczerpują mnie nawet uderzenie dance'owe i wtedy to wyrażam, ale jestem daleki od zainteresowania się takimi właśnie rodzajami muzyki jak house, czy techno. To dla mnie tak prawdopodobne jak robienie melodii elektronicznego country...

Co stanowiło najbardziej znaczące błędne pojęcie i niezrozumienie dotyczące DEPECHE MODE?

Martin Gore: W tym kraju (Wielka Brytania) bardziej niż wszystko irytuje mnie to, że jesteśmy wciąż zespołem, który miał kilka hitów we wczesnych latach 8O -tych, pomimo tego, że nauczyłem się już z tym żyć. Mamy więcej oraz zdecydowanie większych przebojów także w latach 90 -tych, a wszystkie nasze albumy były numerem l. To doprawdy irytujące, że są ludzie dla których mieliśmy tylko "Just Can't Get Enough" w 1981, ale taka jest ogólna opinia.
Strona g³ówna Do góry
Copyright © 2005-2024 Modern Mode
Realizacja : DIALNET
strona g³ówna /  news /  zespó³ /  dyskografia /  galeria /  teksty /  fani /  archiwum /  strona